Ministerstwo obrony

Być bezpiecznym w Chinach

Kiedy planujemy wyjazd za granicę, a szczególnie do krajów Azji, powinniśmy trzymać się przewodnika i wskazanych punktów przeznaczonych dla turystów. Nie twierdzę, że Azja nie jest cywilizowana, ale jest chyba najbardziej obcy krąg kulturowy dla nas, ludzi z Europy. Bardzo łatwo jest nieświadomie zrobić coś, co jest obelżywe lub choćby źle odbierane. Wiadomo, że miejscowi biorą pod uwagę to, że turyści, zwłaszcza z odległych zakątków świata, nie zdają sobie sprawy z miejscowych obyczajów, więc patrzą na takie zdarzenia z przymrużeniem oka. Prawo w Azji bywa jednak stosunkowo odmienne w porównaniu do tego, które znamy. W Chinach, tak na przykład, nie ma żadnych specjalnych praw dla zwierząt, można więc zszokować się na widok pozamykanych w malutkich, brudnych klatkach świniach i kurach, będących zabijanych na miejscu zakupu, lub specjalnych stoiskach z psim mięsem.

Tam praktycznie nie ma bezpańskich psów, ponieważ każda taka przybłęda to potencjalny zarobek na targu. Musimy mieć to na uwadze, gdy zamierzamy udać się na wakacje wraz z pupilem. Oczywiście, raczej nikt nie będzie na tyle bezwzględny, aby porywać małego jamnika, z obrożą, w celu przerobienia go na gulasz, ale tak czy inaczej, jest to bardzo zatłoczony kraj i jest duża szansa, że piesek zabłądzi lub co gorsza, potrąci go samochód. Tyczy się to nie tylko zwierząt, ale i małych dzieci, a nawet nas samych. Chyba nikomu nie uśmiecha się perspektywa błądzenia nocą po ulicach miasta większego niż niejedno państwo, na dodatek nie znając lokalnego języka. Dla swojego bezpieczeństwa nie powinniśmy również nabywać jedzenia w podejrzanych knajpach i stoiskach w uboższych dzielnicach. W kraju tym nie są stosowane jakieś szczególne regulacje, używane są więc często składniki bardzo niskiej jakości, jeśli chodzi o tą najtańszą żywność. Musimy zwracać uwagę na to, jakie miejsce prezentuje się dość higienicznie, na tyle, by uznać, że można tam bez obaw zjeść obiad. Całe szczęście, duża część rzeczy, przed którymi ostrzegano nas przed takim wyjazdem, to zwykłe plotki. Chiny są bardzo przyjemnym krajem, kiedy chcemy pojechać na jakieś bardziej egzotyczne wczasy. Pobyt jest dosyć tani, a do zaoferowania mają bardzo wiele.

Nie występują tu raczej żadne niebezpieczne choroby zakaźne, więc szczepienie nie jest uciążliwe. Jedną rzeczą, na którą trzeba jednak bardzo uważać, to paszport, gdyż ryzykujemy utknięcie tam na dłuższy czas, jeśli go zgubimy lub uszkodzimy. Biorąc pod uwagę zatłoczone ulice, potencjalny kieszonkowiec będzie miał ułatwione zadanie. Nigdy jednak nie powinniśmy udawać się na skróty przez wąskie alejki. Po pierwsze, bardzo łatwo jest się zgubić, po drugie, Chiny mają stosunkowo wysoką przestępczość, więc jeśli zabłądzimy w złą uliczkę jest pewna szansa, że zostaniemy napadnięci. Niestety, chińska policja nie funkcjonuje na tyle sprawnie, aby być w stanie stale patrolować ulice któregokolwiek z ogromnych miast. Dobrze jest więc opanować jakąś formę samoobrony lub szybko biegać, aby być w stanie poradzić sobie w razie takich nieprzyjemnych sytuacji.

Dodaj komentarz