Cyberataki

Kim jest anonymous?

Hakerów na świecie jest co raz to więcej, działają w co raz bardziej finezyjny i skomplikowany sposób. A co znaczy tajemnicze określenie „anonymous„, utożsamiane z jedną z grup hakerskich? Jest to słowo inspirowane szeroko pojętą anonimowością użytkowników w internecie. Co do zasady, przypisywany jest on bardzo często na forach internetowych osobom, które piszą bez wcześniejszej rejestracji, czyli po prostu – anonimowo. A co dzisiaj oznacza to słowo?

Anonymous pojmowane jest jako globalna, zdecentralizowana grupa aktywistów sprzeciwiająca się ograniczaniu wszelkiego typu wolności. Z innej strony – to pewnego rodzaju koncepcja, ideologia zrzeszająca nieokreśloną liczbę osób o podobnych poglądach. Warto podkreślić, że członkowie tej grupy twierdzą, że nie są hakerami – bardzo dbają o swój PR, starają się też angażować w akcje, które mają mocno ideologiczną podbudowę. Ich znakiem rozpoznawczym stała się postać w garniturze ze znakiem zapytania zamiast głowy. Niemniej jednak, kojarzeni są również z maską Guya Fawkesan (brytyjskiego spiskowca).

Pierwsza udokumentowana aktywność Anonymous miała miejsce w 2006 roku. Były to działania związane z serwisem Habbo (jego użytkownicy znajdują się w wirtualnym hotelu). Jak przebiegał ten atak? W ustalonym terminie setki członków Anonymous wybrało taki sam avatar i zablokowało dostęp do pływalni, podając innym użytkownikom, że jest ona zainfekowana przez HIV. Następnie postacie sterowane przez Anonymous uformowały także wieloosobową swastykę.

Tak naprawdę, świat telefoonhoesjes kopenhttps://www.corsicatravel.net/ his comment is here usłyszał o Anonymous po raz pierwszy po zatrzymaniu szefa Wiki Leaks – Juliana Assange’a. W odwecie za ten czyn hakerzy zablokowali serwery firm takich jak PayPal, Visa i MasterCard – ataki wymierzone były w usługodawców, którzy po aresztowaniu Assange’a uniemożliwili dotowanie jego demaskującego tajne dokumenty portalu. Jak widać – cały atak miał mocne podłoże ideologiczne, co jest charakterystyczne dla tej specyficznej grupy – wszystkie ich działania są przez nich gruntownie przemyślane.

Wymiar sprawiedliwości nie raz próbował rozprawić się z członkami tej tajemniczej grupy. Jako pierwszego zaaresztowano 16-latka podejrzewanego o hakerstwo i działanie w szeregach hakerów. Następnie wydano 40 listów gończych za innymi hakerami, którzy działali jako Anonymous. Rozpoczęła się intensywna nagonka za członkami tej grupy – jednak efekty działań policji były raczej mizerne – aresztowano po kilka osób, skonfiskowano trochę sprzętu elektronicznego.

Jakie są cele tej grupy? Wbrew pozorom wcale dla Anonymous najważniejsze nie jest niszczenie i kradzież. Działają oni zgodnie z własnym kodeksem moralnym – przeciwstawiają się niesprawiedliwości politycznej i społecznej, walczą z cenzurą (przede wszystkim w internecie) i publikują niewygodne dla korporacji dane. Bardzo często przedstawiają się oni sami jako bohaterowie XXI wieku, którzy walczą ze złem – w nowoczesnym ujęciu. Oczywiście ocena tej grupy nie jest jednoznaczna, gdyż same ich działania i pobudki, które do nich prowadzą, są bardzo złożone.

Dodaj komentarz